3.09.2016
Włączając się w pielgrzymowanie do Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie, w dniu Pieszej Pielgrzymki Rodzin, podjęliśmy inicjatywę – podobnie jak przed rokiem – wyjazdu rowerami.
Nauczeni doświadczeniem sprzed roku, gdy po Mszy Św. kończącej Pielgrzymkę Pieszą, wracaliśmy późnym wieczorem i po ciemku, tym razem:
Wydłużyliśmy nieco drogę do Krypna: przez Złotorię i Tykocin, wyjazd sprzed Kościoła Św. Wojciecha ? cała trasa to ok. 40km (tam) + 30 km (z powrotem).
Wyklarowała się już stała ekipa rowerowa, jechali z nami weterani: Teresa, Danusia, Leszek, Roman, Tadeusz J., Tadeusz R, dołączył Bogdan i wyruszył z nami trzeci Tadeusz ale pech spowodował że musiał wycofać się jeszcze na wyjeździe z Białegostoku. Na zdjęciach ? 7-ka
W Krypnie dołączyło do nas jeszcze kliku członków KIK i o godz. 14.30 Ks. kapelan KIK Adam Matan odprawił nam w sanktuarium w Krypnie Mszę Św., i to umożliwiło nam powrót rowerami do Białegostoku przed zapadnięciem zmroku.
W drodze powrotnej mijaliśmy i pozdrawialiśmy Archidiecezjalną Pielgrzymkę Pieszą zmierzającą do Krypna na godz. 18.00.
Tym razem krócej, ale też, bo niedziela – Dzień Pański, pojechaliśmy do Jaworówki (Gmina Dobrzyniewo Duże) (Teresa, Danusia, Ks. Adam, Bogdan, Roman, Tadeusz J., Tadeusz R, i dołączył Tomek.)
na uroczystość upamiętniającą tragiczne wydarzenia roku 1863, kiedy to za udział w Powstaniu Styczniowym miała miejsce pacyfikacja wsi Jaworówka i wywózka jej mieszkańców na Syberię.
Uroczystość rozpoczęła o godz. 14 Msza Święta w intencji pomordowanych w Powstaniu Styczniowym 1863 roku. Po niej historię Powstania Styczniowego , w szczególności w naszym regionie przybliżyli profesorowie Józef Maroszek i Sławomir Presnarowicz, a swoją bardzo osobistą poezją poświęconą pamięci ?polskiego Sybiru? podzielił się Pan Józef Panasiuk ze Związku Sybiraków. Po części oficjalnej wszyscy wzięli udział w integracyjnym ognisku.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.